Proszę czekać...

30/paź/2024

Wielu kojarzy medycynę chińską z akupunkturą, która jest tylko jednym z jej licznych sposobów oddziaływania na organizm człowieka. To przedstawienie jest co najmniej niepełne. U podstaw medycyny chińskiej leży działanie na specjalne aktywne punkty naszego organizmu, które najprościej można porównać do klawiszy skomplikowanego mechanizmu, włączających lub wyłączających najróżnorodniejsze funkcje i procesy. Jednocześnie wszystkie te procesy są z sobą powiązane, w związku z czym wpływanie na konkretne z nich wykazuje działanie również na pozostałe. Dlatego efekt oddziaływania na pojedynczy punkt często diametralnie zmienia się zależnie od jego połączenia z działaniem na inne punkty. Efekt te jest także odmienny w zależności od sposobu, czasu i intensywności działania.

Poza akupunkturą (ukłuciem igłą) można wpływać na aktywne punkty ciała na wiele innych sposobów, dobierając je indywidualnie do pacjenta i schorzenia. Oczywiście, takie podejście zwiększa skuteczność leczenia, a często okazuje się nawet decydujące dla osiągnięcia efektu. Toż poza akupunkturą w arsenale specjalisty od medycyny chińskiej mamy działanie ciepłem (moksoterapia), stawianie baniek, leczenie gorącą igłą, wstrzykiwanie w aktywne punkty substancji leczniczych, katgut-implantację i inne. Skupienie się jedynie na akupunkturze w znacznym stopniu ograniczyłoby więc możliwości medycyny chińskiej. Niemniej jednak, nie stosuje się wszystkich wymienionych sposobów na raz, a dobrze dobrany schemat pozwala osiągnąć zauważalne efekty lecznicze.


Natalia Szczurko, Andrzej Lanskoruński

Uwaga! Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone. Każda publikacja jego treści (również zamieszczanie w internecie) w całości lub częściowo bez zgody autorów jest działaniem niezgodnym z prawem.


30/paź/2024

 

W naszych czasach coraz więcej osób sięga po metody alternatywne do powszechnie stosowanych. Najważniejszym powodem takiego stanu rzeczy wydaje się to, iż każdy człowiek jest indywiduum, które trudno zamknąć w ściśle określonych ramach. Nie da się ukryć również tego, że możliwości medycyny akademickiej nie są, delikatnie mówiąc, bezgraniczne. Poza tym rośnie poziom kultury ogólnej, a ludzie nie chcą rezygnować z tego, co skutecznie służy innym. Nic więc dziwnego, że sposoby alternatywne od zawsze cieszą się zainteresowaniem. Co więcej, w środowisku medycznym nie brakuje tych, którzy szukają dla swoich pacjentów dodatkowych możliwości. Tak było, tak jest, więc dlaczego nie powinno tak być? Ważne jednak, by metody alternatywne były stosowane przez odpowiednio do tego przygotowanych specjalistów.

Oprócz możliwości wolnego wyboru, który oferuje medycyna alternatywna, istnieją też niezależne od nas, obiektywne powody, aby się ku niej zwrócić. Zwłaszcza ku medycynie chińskiej.

Zdarza się, że tradycyjne leki nie dają pożądanego efektu, a ich przyjmowanie coraz częściej wywołuje nietolerancję lub reakcje alergiczne. Cóż w takim wypadku pozostaje robić? Oczywiście, cierpliwe oczekiwanie na cud nie jest wtedy najlepszym, a nawet rozsądnym rozwiązaniem.

Poza tym, dopóki będzie istniał człowiek, dopóty będą występowały stany patologiczne trudne do zdiagnozowania i określenia za pomocą medycyny akademickiej. Nie ma w tym nic dziwnego — ludzki organizm jest skomplikowany właściwie do nieskończoności. Medycyna ludowa doszła do tego wniosku chyba już dawno, podczas gdy medycyna chińska przygotowała na ten wypadek swoje własne praktyczne metody, które z powodzeniem się sprawdziły. Zostało zatem wypracowane całościowe podejście do organizmu człowieka. Dzięki temu stany patologiczne, szczególnie te nieokreślone przez klasyczną medycynę europejską, okazały się dobrze rozpoznawalne i zostały dokładnie opisane jako syndromy w medycynie chińskiej. Nie chodzi tu jednak o słabość medycyny akademickiej, lecz o konceptualną różnicę w podejściu. Prawda jest taka, że za pomocą środków chemicznych można najczęściej likwidować objawy, ale nie da się docelowo zmieniać stanu całego organizmu. Leki nie są po prostu do tego przeznaczone. Wydaje się, że przyszłość medycyny polega właśnie na połączeniu tych dwóch podejść — szybkiego usuwania negatywnych objawów i stopniowego uzyskania pierwotnej równowagi, która właściwie jest stanem zdrowia. Są ku temu niezaprzeczalne dowody — przykładowo, medycyna akademicka nie rezygnuje z takiego sposobu medycyny ludowej, jak obniżenie gorączki. Niemniej jednak, unormowanie temperatury ciała należy do całościowego wpływu na organizm w celu uzyskania pierwotnej równowagi. I to właśnie jest słuszne podejście!


Natalia Szczurko, Andrzej Lanskoruński

Uwaga! Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone. Każda publikacja jego treści (również zamieszczanie w internecie) w całości lub częściowo bez zgody autorów jest działaniem niezgodnym z prawem.


30/paź/2024

 

Odpowiedź jest zaskakująco prosta — efekty medycyny chińskiej zostały dokładnie uzasadnione przez naukowców.

Dla kogoś może to być niespodzianka, ale doświadczenie, które kształtowało się i sprawdzało przez tysiące lat, nie mogło okazać się fikcją. Na szczęście nowoczesna nauka posiada dość rozległą wiedzę na temat funkcjonowania organizmu człowieka, a wciąż rozwijające się metody badań dają nam coraz więcej informacji. Dzięki temu jesteśmy już wystarczająco przygotowani, aby zrozumieć, jak działa medycyna chińska.

Jak zatem działa medycyna chińska? Co się dzieje przy ukłuciu igłą?

  1. Stymuluje się produkcja endorfin (zwanych inaczej hormonami szczęścia), które mają mocne działanie znieczulające i pozytywnie wpływają na stan emocjonalny. Dlatego akupunktura jest stosowana do leczenia bólu, niezależnie od powodu jego powstania. W dodatku poprawa stanu emocjonalnego jest bardzo ważna w leczeniu depresji o różnym podłożu, zaburzeń snu i zespołu abstynencji przy uzależnieniach.
  2. Do krwi uwalniany jest kortyzol, wytwarzany przez warstwę pasmowatą kory nadnerczy. Zalicza się go do hormonów stresu i ma on działanie przeciwzapalne. Oprócz tego bierze udział w regulacji przemiany białka, tłuszczu i węglowodanów.
  3. Zwiększa się lokalny przepływ krwi, otwierają się naczynia włosowate. Wskutek tego wzrasta dotlenienie tkanek, dostarczanie do nich substancji odżywczych i wypłukiwanie produktów przemiany materii.
  4. Dzięki poprawie krążenia zwiększa się zdolność tkanek do wchłaniania witamin, minerałów i środków leczniczych.
  5. W ciągu zaledwie kilku minut zaczyna się rozluźnienie mięśni.  

Jednocześnie, działając na odpowiedne punkty, można docelowo rozluźniać mięśnie naczyń krwionośnych (powodując obniżenie podwyższonego ciśnienia tętniczego), mięśnie przepony, jelit lub oskrzeli. W arsenale specjalisty medycyny chińskiej są metody umożliwiające regulację produkcji śluzu i innych płynów organizmu, prędkości przemiany materii i wiele innych. Co więcej, regulując intensywność działania i dobierając odpowiednie sposoby oddziaływania na punkty docelowe, taki specjalista znacznie poszerza swoje możliwości wpływu na organizm pacjenta. Ogólnie rzecz biorąc, są one tak szerokie, że obejmują całą dziedzinę wiedzy zwanej medycyną chińską.

Nie oglądając się na duży postęp w dążeniu do zrozumienia działania medycyny chińskiej, warto podkreślić, że nie wszystkie, a można nawet rzec, że wielu jej pozytywnych efektów nie udało się wytłumaczyć. Jest to jak najbardziej naturalny stan rzeczy. Trudno bowiem wyjaśnić kształtowane przez tysiące lat praktyki za pomocą osiągnięć technicznych sprzed zaledwie kilku wieków. Niemniej jednak, nie ma wątpliwości, że działanie medycyny chińskiej będzie z czasem jeszcze bardziej zrozumiałe dla lekarzy i naukowców. W tym momencie pozostaje nam jedynie uznać, że jest to sposób zarówno skuteczny, jak i bezpieczny, oczywiście w rękach doświadczonego specjalisty.


Natalia Szczurko, Andrzej Lanskoruński

Uwaga! Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone. Każda publikacja jego treści (również zamieszczanie w internecie) w całości lub częściowo bez zgody autorów jest działaniem niezgodnym z prawem.


Centrum ozonoterapii Bydgoszcz 2017. Wszystkie prawa zastrzeżone.